Reklama

Ładowanie...

Skąd przyszli Karaimi

Skąd przyszli Karaimi

03.10.2004
Czyta się kilka minut
W reportażu “Krymskie opowieści" (“TP" nr 36/04) Stanisław Guliński błędnie wywodzi pochodzenie Karaimów pisząc, że są oni potomkami Żydów. Karaimi są jednym z koczowniczych plemion tureckich, które zmieszało się z Chazarami (ich państwo sięgało od Morza Kaspijskiego do Czarnego) i Połowcami, od których przejęli judaizm. Około VIII wieku wyodrębnili się jako grupa uznająca wyłącznie Pięcioksiąg. Przetrwali na Krymie, skąd w XIV wieku przywędrowali do Polski i Litwy, osiedlając się głównie na jej północnych kresach. Największe ich skupisko znajdowało się w okolicach Wilna, w Trokach, gdzie mieszkają do dzisiaj. Tam też istnieje małe, jednoizbowe muzeum karaimskie, a ich domy czyste i obszerne wyróżniają się tym, że szczytem są zwrócone do drogi. Karaimi (a nie Karaimowie, jak odmienia się tę nazwę w tekście) mieszkają też w Turcji i Egipcie.
W

W. KOSSOBUDZKA (Toronto, Kanada)

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]