Reklama

Siła Lasek

Siła Lasek

06.09.2021
Czyta się kilka minut
Dziś potrzebujemy nowych pytań, nowych odpowiedzi, odwagi do wyjścia poza ramy. Taką odwagę miała Matka Czacka.
MATKA ELŻBIETA RÓŻA CZACKA urodziła się 22 października 1876 r. w bogatej rodzinie ziemiańskiej. Mając 21 lat całkowicie oślepła. Założyła Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi, Zgromadzenie Sióstr ­Franciszkanek Służebnic Krzyża oraz Zakład dla Niewidomyc DOMENA PUBLICZNA
W

Wrażliwość i otwartość na słabość. Ekumenizm. Łączenie życia modlitwą i społecznego zaangażowania. Wierność głównej misji zgromadzenia, ale też otwieranie progów dla innych spraw, inicjatyw, intencji. Wiele z tego, co w Dziele Lasek „zaszyli” jego założyciele – za kilka dni ogłoszona błogosławioną Matka Elżbieta Róża Czacka, ks. Władysław Korniłowicz, Antoni Marylski i inni – się nie przedawniło. Aktualne wówczas, pozostaje aktualne dziś – jest ciągle przed nami, do zrealizowania.

Wymieniać można dalej, ale dziś szczególnie ważne wydają się trzy inne elementy działania i myślenia Matki Czackiej oraz funkcjonowania całych Lasek. Po pierwsze, działanie przeciw polaryzacji. Po drugie, opowiedzenie się za rozumem. Po trzecie, patrzenie w przód.

Przeciw polaryzacji

W ośrodku dla niewidomych w Laskach jest pokój, w którym pomieszkiwał niegdyś Jerzy Zawieyski (dziś...

10410

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]