Reklama

Ładowanie...

Sezony

18.01.2004
Czyta się kilka minut
Dzieje literatury i sztuki mają swoje sezony bogate i ubogie, pogodne i melancholijne. W sezonach bogatych powstaje wiele ważnych dzieł pióra i pędzla, w ubogich linia się wykrzywia, kolor blednie, pióro łączy wyrazy niezdarnie. W sezonach pogodnych czuje się oddech zdrowego i radosnego człowieka, w sezonach melancholijnych odzywa się człowiek zraniony i rozczarowany, nie wiadomo przy tym, od czego ta jakość sezonów zależy, a nawet można przypuścić, że warunki zewnętrzne wywierają tutaj nikły tylko wpływ. Dlaczego, na przykład, w XVIII wieku na obrazach i w wierszach malowane są sielanki czy też, inaczej mówiąc, sceny bukoliczne, pełne pasterek i pasterzy, gajów i owiec, jak u Watteau czy Fragonarda i to tuż przed wybuchem Rewolucji Francuskiej?.
O

Optymizm trzeciej dekady naszego stulecia, tzn. mniej więcej lat 1918-1928, nie wydaje się niczym usprawiedliwiony. Właśnie skończyła się hekatomba I wojny, której przyczyn wybuchu, przyznajmy, nikt nie rozumiał i nie rozumie. Wojna ta zabrała miliony ludzkich istnień, a nawet, jak napisał Jerzy Stempowski, pozbawiła Europę jej młodych elit. Ale wszędzie wtedy czuło się ducha nowatorstwa i wiary w odnowę. Eksperymentatorstwo w sztuce było niewątpliwie dowodem zaufania okazywanego przyszłości, w polityce, Liga Narodów zdawała się gwarantować szacunek dla prawa międzynarodowego. Historia nie potwierdzała przekonania o swojej linii wstępującej, a jednak wielorakie zjawiska, obejmowane nazwą futuryzmu czy formizmu, dziwią ich oddaniu się we władzę przyszłości. Można wprawdzie powiedzieć, że w krajach, które odzyskały niepodległość, jak Polska i Czechosłowacja, istniały dane...

7163

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]