Reklama

Seks i życie religijne

Seks i życie religijne

08.06.2003
Czyta się kilka minut
C

Czy współżycie seksualne małżonków może zostać wprzęgnięte w ich rozwój duchowy? Odpowiedź pozytywna nie jest wcale oczywista: przyzwyczailiśmy się sprowadzać związek seksu z życiem religijnym tylko do wymagań moralnych stawianych przez Kościół małżonkom. Ze na taką redukcję wcale nie jesteśmy skazani, pokazuje o. Ksawery Knotz w książce „Akt małżeński”. Współżycie seksualne jest wyjątkową, wręcz niezastępowalną „szansą spotkania z Bogiem i współmałżonkiem”, jak głosi podtytuł książki.

Autor odważnie to uzasadnia. Najpierw przypomina, że sfera seksualna jest stworzona i chciana przez Boga, a przez to sama w sobie jest dobra. Oczywiście podlega ona - jak cała rzeczywistość ludzka - skutkom grzechu pierworodnego, ale grzech ten nie wypaczył jej istoty. Spowodował jedynie, że seksualność nie jest dana człowiekowi jako coś gotowego, przeciwnie - stanowi zadanie, wymagające wysiłku...

2583

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]