Reklama

Ładowanie...

Sekret naszej radości

01.02.2004
Czyta się kilka minut
Słyszymy, że biskup ma być pierwszym liturgistą, ewangelizatorem, katechistą, ekumenistą, nauczycielem nauki społecznej... Przy takiej koncentracji prymatów jedyne, co można zrobić, to siedzieć sztywno na tronie.
Kardynał Godfried Danneels
G

GIANNI VALENTE: - Ci, którzy mówią o reformowaniu struktur i prawa kościelnego, są często uciszani. Czyżby tracili czas przemawiając do siebie samych, zamiast zająć się tzw. nową ewangelizacją?

KARD. GODFRIED DANNEELS: - Jest w tym trochę z sejmikowania. Podobnie jak rzymscy senatorowie pod koniec imperium zatracili się w swych sporach: twierdze upadały jedna po drugiej, a oni nawet tego nie zauważali. Lecz potrzeba zmian i reform powiązana jest z samą naturą Kościoła.

  • Instrument instrumentu

- W jakim sensie?

- Kościół nie istnieje dla siebie. Istnieje dzięki łasce Chrystusa i dla Chrystusa. Ma przestrzegać Jego przykazania zbawienia ludzi. Jest narzędziem w rękach Chrystusa, który przestał być widzialnie obecny w świecie. I jeśli Chrystus jest instrumentem...

15382

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]