Reklama

Spojrzenie demona

Spojrzenie demona

19.06.2005
Czyta się kilka minut
Czytanie książek Włodzimierza Odojewskiego jest zajęciem niebezpiecznym. Pisanie o nich - jeszcze bardziej.
M

Mimo wyrazistej fabuły z trudem poddają się streszczeniu, a streszczone - rozpadają się w rękach, bo pisarska wizja zamienia się w płaską historię. No właśnie: Odojewski pozostaje przede wszystkim pisarzem wizji - historycznej, historiozoficznej, antropologicznej. Nie tylko patrzy na świat w określony sposób, ale dla tego sposobu patrzenia znalazł własny, rozpoznawalny na pierwszy rzut oka styl. Nowoczesne i wrośnięte w tradycję literacką, uniwersalne i bardzo polskie książki Odojewskiego pozostają wyzwaniem - dla czytelników, krytyków, historyków literatury.

Drugie życie

Rok 1989 przyniósł Odojewskiemu drugie pisarskie życie. W 1990 roku ukazało się pierwsze krajowe wydanie “Zasypie wszystko, zawieje...", najwybitniejszej książki Odojewskiego i jednego z kilku bezsprzecznych arcydzieł polskiej powieści, nie tylko powojennej....

18042

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]