Reklama

Same pytania

Same pytania

19.10.2010
Czyta się kilka minut
Gdy otworzyłam poprzedni numer "Tygodnika", najpierw trudno mi było zrozumieć powód, dla którego akurat teraz pojawia się w nim dodatek zatytułowany "Intelektualiści po 1945 - do i od komunizmu".
B

Bo przecież na przykład "Zniewolony umysł" Miłosza ukazał się przeszło pół wieku temu i od tego czasu nieustannie narasta biblioteka wspomnień, wyznań, dokumentów, analiz, kolejnych opracowań historycznych. Więc deklaracja złożona we wstępie ("Nie można godzić się na milczenie...") nijak ma się do rzeczywistości.

Potem zdziwiło mnie, że wprawdzie redagują dodatek stały współpracownik "TP" (a kiedyś przez kilka lat członek redakcji) i jeden z obecnych redaktorów, ale ten drugi nie odzywa się ani jednym słowem, a wszystkie cztery artykuły - prócz rozmowy z dwoma historykami - są autorstwa gości. Jaki więc jest stosunek obecnej redakcji "Tygodnika" do tez i wniosków owego kompendium? Nie wiem. A ta niewiedza jest poważnym problemem, ponieważ cały dodatek to publicystyka "z tezą" i - pomimo wielu zastrzeżeń wstępu - publicystyka osądzająca.

Kto tu...

2796

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]