Reklama

Rzeka zmienia bieg

19.06.2007
Czyta się kilka minut
W przemówieniu Benedykta XVI do biskupów słowackich, odbywających wizytę ad Limina Apostolorum (15 czerwca), znalazła się Polska. "Słowacji i Polsce, krajom o najbogatszym we Wschodniej Europie dziedzictwie katolickiej tradycji, grozi to, że owo dziedzictwo, którego reżim komunistyczny nie zdołał zniszczyć, będzie poważnie nadwerężone przez fermenty charakterystyczne dla społeczeństw zachodnich: konsumpcjonizm, hedonizm, laicyzm, relatywizm itd.". Dla zilustrowania tego, co ma na myśli, Papież wymienił zjawisko wyludniania się wiejskich parafii, które "najbardziej przechowywały tradycyjną kulturę i duchowość chrześcijańską", a których mieszkańcy przenoszą się do większych miast w poszukiwaniu lepiej płatnej pracy i dobrobytu. "Cały Lud Boży, zwłaszcza w Europie, nie tylko na Słowacji - mówił Benedykt XVI - poddany jest silnej presji ideologicznej, chcącej sprowadzić chrześcijaństwo do sfery czysto prywatnej".
N

Nie wydaje się jednak, by Papież nad tym ubolewał czy żeby bił na alarm. Raczej to konstatuje. Mówiąc np. o bardzo licznych zaraz po upadku komunizmu powołaniach kapłańskich, stwierdza, że przecież "ta wiosna nie mogła trwać długo". Wyraża uznanie dla poczynań Kościoła na Słowacji, dla planu pastoralnego 2007-2013, podkreśla znaczenie szkół katolickich, "duchowego, moralnego i integralnie ludzkiego" wychowania nowego pokolenia, obowiązkowego przygotowania do sakramentów, troski o zagrożone małżeństwo, jednym słowem, "powrót do tradycji i nowe odkrywanie chrześcijańskich korzeni, żywych i głębokich w waszym ludzie"...

Najważniejsze wydało mi się to, że Benedykt XVI, świadom męczeńskich i heroicznych kart najnowszej historii tutejszego Kościoła, koncentruje się na wyzwaniach czasu obecnego. Łagodne "fermenty" sekularyzacji mogą zniszczyć to, czego zniszczyć nie...

2210

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]