Reklama

Ryzykowna hojność państwa

Ryzykowna hojność państwa

01.04.2013
Czyta się kilka minut
Wielka Brytania, Niemcy, Austria, Holandia: coraz więcej krajów Europy chce ograniczyć napływ imigrantów – także z innych państw Unii – którzy przybywają głównie po to, aby korzystać z hojnych zasiłków socjalnych.
Z

Za namacalny dowód skuteczności prorodzinnej polityki Wielkiej Brytanii uchodzi szeroko omawiany fakt, że mieszkające tam Polki rodzą o wiele więcej dzieci niż Polki we własnym kraju. Kraj ten, jakby z tego wynikało, nie żałuje środków na pomoc dla rodzin i dzieci.
To oczywiście prawda, ale tylko częściowa. Rzecz w tym bowiem, że Wielka Brytania praktykuje hojność nie tylko dla rodzin, ale dla wszystkich: ubogich, bezrobotnych, bezdomnych – niezależnie od tego, czy są Brytyjczykami z dziada pradziada, czy też przybyli ze świata bardziej lub mniej odległego.
Ale szczodrość nie jest niewyczerpana – rozdawanie lekką ręką zasiłków i świadczeń właśnie się kończy. „Najpierw trzeba coś wnieść do kraju, w którym się żyje, zanim zacznie się od niego cokolwiek otrzymywać” – mówił w Izbie Gmin minister pracy i emerytur Iain Duncan Smith, sygnalizując radykalną zmianę polityki...

9939

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]