Reklama

Ryzyko konieczne

Ryzyko konieczne

16.02.2010
Czyta się kilka minut
Represje wobec Związku Polaków na Białorusi są częścią polityki reżimu Aleksandra Łukaszenki, polegającej na zwalczaniu organizacji pozarządowych oraz wszelkich prywatnych inicjatyw.
O

Ostatnio odebrano mniejszości polskiej dom w Iwieńcu, wprowadzono prawo umożliwiające likwidację polskich szkół na Białorusi, postanowiono rozprawić się z firmą Polonica, która stanowiła podporę działalności Związku Polaków na Białorusi. Aresztowano ok. 40 działaczy polonijnych, przewodniczącą Związku Andżelikę Borys skazano na karę grzywny, w prasie trwa nagonka na niezależny od władz Związek (na Białorusi działa też druga organizacja o tej samej nazwie, lojalna wobec Łukaszenki, której ma przypaść wspomniana nieruchomość).

W Polsce pojawiło się pytanie: czy polityka ocieplenia relacji z Białorusią miała sens, jeśli nie można pomóc polskiej mniejszości? Nie brakuje oskarżeń pod adresem ministra Radosława Sikorskiego. Oczywiście, obowiązkiem polskiego rządu jest pomoc polskiej mniejszości za granicą. Dobrze, że Polska w tym konflikcie nie została sama i że...

2615

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]