Reklama

Ryba i ichtiolog

Ryba i ichtiolog

17.11.2009
Czyta się kilka minut
AKTOR. Wojciech Pszoniak w rozmowie z Michałem Komarem - patronują tej książce słowa Tadeusza Różewicza, którego Wojciech Pszoniak nazywa swoim ojcem duchowym, wypowiedziane przed laty podczas wspólnego spaceru nad mazurskim jeziorem. "Spróbuj napisać - powiedział wtedy poeta - na czym polega sztuka aktorska, kto to jest aktor, gdzie się to coś znajduje". Autobiograficzna opowieść wciąż krąży wokół tych pytań, a historie kolejnych spektakli zbliżają nas do odpowiedzi.
D

Dla Pszoniaka aktorstwo to nie zawód, rutyna, tradycyjnie traktowane rzemiosło, dbałość o charakteryzację, przyklejony nos - choć Roland Topor, reżyserując "Króla Ubu" w Théâtre de Chaillot, wyposażył Ubu-Pszoniaka nie tylko w nos z lateksu, lecz także w cztery ręce, trzy nogi i wielkie jajo na głowie. "Owszem, rzemiosło jest przydatne, ale co z tego, że masz doskonałą dykcję, gdy idzie o to, by postać była czymś więcej niż instrument do przekazania tekstu. Człowiek jest całością, niekiedy połamaną, rozdartą, okaleczoną, ale wciąż całością. Z rolą jest podobnie".

"Aktor jest podmiotem i przedmiotem. Jest rybą i jednocześnie ichtiologiem. Nosi samego siebie, jak ślimak nosi swoją skorupkę... Dlatego myślę, że nie można bezkarnie być aktorem" - mówi Pszoniak. I dodaje: "jako podmiot i przedmiot jednocześnie muszę budować równowagę. Jak? Pytając o człowieka. O ...

3967

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]