Reklama

Rozwodnicy do dymisji

Rozwodnicy do dymisji

25.08.2009
Czyta się kilka minut
Dopóki nasi żołnierze nie zaczęli ginąć w Iraku i w Afganistanie, w polskiej debacie o sprawach bezpieczeństwa dominowała radosna bezmyślność.
N

Nasze doświadczenia historyczne w zakresie cywilnej kontroli nad armią nie są dobre. Przed 1939 r. to w ogóle nie był standard w Europie. W dodatku Polska od 1926 r. żyła pod rządami półdyktatorskimi. Późniejsze dramatyczne dzieje, pół wieku rządów totalitarnych, sprawiły, że obraz niedemokratycznych rządów z lat 1926-39 bardzo się zrelatywizował. Komunistyczna propaganda faszerowała Polaków zgoła kłamliwymi interpretacjami "Polski obszarniczej i faszyzującej" (w dobie stalinowskiej mówiono wręcz: "faszystowskiej"), na co spontaniczną reakcją było powstanie legendy Polski demokratycznej, a w jej ramach wszystko, co przedwojenne, było dobre, bo przedwojenne.

W perspektywie zsowietyzowanego Ludowego Wojska Polskiego z marszałkiem Rokossowskim na czele, przedwrześniowe Wojsko Polskie jawiło się jak sen o niedościgłym ideale. Zresztą przed 1939 r. wojsko było...

13169

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]