Reklama

Rozmazane znaki życia

Rozmazane znaki życia

08.12.2009
Czyta się kilka minut
Za artystycznym światopoglądem Jarniewicza stoi przekonanie o wyjątkowości przeżyć, z których powstaje literatura.
J

Jarniewicz dał się poznać jako świetny znawca liryki anglosaskiej, ciekawy czytelnik prozy, bardzo zdecydowany zwolennik takiej literatury, która demistyfikuje swe własne założenia, a w konsekwencji również otaczający świat. Poezja Jarniewicza, a z wierszy jego zebrał się już spory tom, pokazuje nie tylko wyostrzoną świadomość językową autora, jego przynależność do pokolenia radykalnej nieufności wobec języka jako narzędzia przedstawiania rzeczywistości, ale i coś staroświeckiego. I za to należy go cenić. Mówiąc ściślej, za to, że wie, iż język, będąc jakiegoś rodzaju perpetuum mobile, na który mamy wpływ bardzo ograniczony, jest jednocześnie tym wszystkim, czym rzekomo nie jest. Mimo że nie można mu tego kazać, robi wszystko to, czego od niego chcemy - wyraża świat i wzruszenia. Bo szczęśliwie się składa, że artystyczny światopogląd Jarniewicza nie jest wynikiem doświadczeń...

5948

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]