Reklama

Rozliczenia i sztuczki

25.09.2007
Czyta się kilka minut
Na festiwalu wGdyni, nie najgorszym, jeśli brać pod uwagę warsztatowy poziom filmów, ale też nader rzadko serwującym nam większe filmowe uniesienia, zatriumfował wtym roku prawdziwy indywidualizm. Zwyciężyli twórcy, którzy karmiąc się tym, co widzą ico my znamy zcodziennych, pobieżnych obserwacji, tworzą zupełnie odrębne mikroświaty.
L

Laureat Złotych Lwów Andrzej Jakimowski swoją wrażliwość dał już poznać w debiucie "Zmruż oczy". Tym razem pokazał "Sztuczki", uhonorowane na niedawnym festiwalu w Wenecji prestiżową nagrodą Europa Cinema, otwierającą mu drzwi do międzynarodowej dystrybucji.

Film o chłopcu z małego miasteczka - który, by odzyskać ojca, usiłuje zaklinać rzeczywistość wokół - ma w sobie posmak dalekich wspomnień z dzieciństwa, klimat leniwych wakacji, kiedy rzeczywistość odsłaniała swą magiczna naturę. Dlatego przaśne realia schodzą u Jakimowskiego na dalszy plan. Banalne otoczenie nabiera intensywnego, zmysłowego powabu, a to, co zwyczajne i przygnębiające, zyskuje nieoczekiwanie wymiar cudowności.

Bajka dla dorosłych

Świat mityczny, wyobrażony, zamknięty we własnym niepowtarzalnym kształcie stworzył także nagrodzony debiutant...

11863

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]