Reklama

Równość na tamtym świecie

19.10.2014
Czyta się kilka minut
Pobita, zgwałcona, nękana psychicznie może liczyć na wsparcie i paragraf. Pozbawiona konta, karty kredytowej i gotówki, usłyszy od dzielnicowego: „On jest żywicielem rodziny, ma prawo odciąć panią od wszystkiego”.
Fot. GETTY IMAGES
O

On (według jej opisu) wygląda niepozornie. Niski, szczupły, niemal cherlawy. Owszem, siłę w tych chudych łapach ma jak tur, tylko kto by pomyślał, że tak jej użyje? Dla otoczenia łagodny jak baranek. W kościele w pierwszych ławkach. „Ty tego swojego to chyba nie ze świecą szukałaś, a z gromnicą” – powiedziała kiedyś sąsiadka.
Ona jest szczupłą, farbowaną blondynką koło pięćdziesiątki. Odkąd zgłosiła się na terapię w mieście nieopodal, odzyskuje poczucie własnej wartości. Zdrowia fizycznego już nie: znerwicowana, rozbiegane ręce, leczy się na serce.
On (jej opis) chodzi wszędzie ze skórzaną saszetką pod pachą. W środku plik banknotów, których nigdy nie zanosi do banku. Inaczej musiałby tłumaczyć, skąd te banknoty, a on się tłumaczyć nie chce.
Ona nosi niewielką, jasną torebkę. W środku materiał dowodowy, którego nigdy nie zostawia w domu: smartfon ze zdjęciami (sińce...

16854

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]