Reklama

Rosja chce grać dalej

Rosja chce grać dalej

19.02.2008
Czyta się kilka minut
Ostatnia podróż zagraniczna skąpanego w deszczu sukcesów prezydenta Władimira Putina musiała zakończyć się spektakularnym sukcesem. I podpisanie energetycznych porozumień z Bułgarią w minionym tygodniu takim sukcesem okrzyknięto. Najważniejsze - to umowa o utworzeniu firmy, która zrealizuje projekt South Stream (Południowy Potok) na terytorium Bułgarii.
G

Gazociągiem tym rosyjski monopolista chce dostarczać błękitne paliwo przez Morze Czarne na południe Europy. Budowa nowej rury znacznie ograniczy możliwości realizacji unijnego kontrprojektu: gazociągu Nabucco. Na razie Południowy Potok (podobnie jak Nabucco) jest projektem wirtualnym, nie są jeszcze gotowe ani plany przebiegu trasy, ani choćby studium opłacalności. Ale Moskwa ma polityczną wolę i wielką determinację, aby jak najszybciej skonstruować narzędzia efektywnej ekspansji na paliwowy rynek europejski. South Stream to projekt energetyczno-polityczny, który jest wyzwaniem dla Unii Europejskiej. Trudno powiedzieć, czy Rosji uda się go zrealizować. Gra toczy się nadal. Ale przyklepanie porozumień z Bułgarami to mocne zagranie w tym meczu.

Rosja stara się pozyskać dla swoich celów jak najwięcej sojuszników. Z europejskiego pasjansa wyjmuje poszczególne...

1772

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]