Reklama

Rok dwóch papieży

Rok dwóch papieży

01.01.2006
Czyta się kilka minut
Każdy papież przynosi nowe cechy, wzbogacając obraz Stolicy Apostolskiej o własne, specyficzne elementy. Dlatego należy strzec się zbyt daleko idących porównań.
B

Benedykt XVI obejmował Stolicę Piotrową przesyconą obecnością poprzednika. Kilka dni wcześniej, podczas pogrzebu, uważnie wsłuchiwał się w krzyk tłumu “Santo subito". Później podjął inicjatywy Jana Pawła II: Rok Eucharystii, Światowy Dzień Młodzieży, a nawet cykl katechez podczas audiencji generalnych.

Odchodzenie Jana Pawła II przykuwało uwagę świata, ale Jan Paweł II od początku przykuwał uwagę świata: od początku pontyfikatu był papieżem nadzwyczajnym. Kilkanaście dni po wyborze odwiedził Asyż, nadając tej wizycie rangę ważnego wydarzenia międzynarodowego i zapewniając tam, że od tej pory nie ma już “Kościoła milczenia", bo on sam będzie jego głosem. Nie upłynęły trzy miesiące, a rozpoczął nieznaną wcześniej praktykę wizytowania rzymskich parafii. Wkrótce potem stał się ważną postacią na arenie międzynarodowej, podejmując się mediacji w sporze pomiędzy...

4800

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]