Reklama

Ładowanie...

Rewolucja przy urnach

22.07.2019
Czyta się kilka minut
W przedterminowych wyborach na Ukrainie partia prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Sługa Narodu odniosła druzgocące zwycięstwo, zdobywając ponad połowę mandatów. Po raz pierwszy w historii ukraińskiego parlamentaryzmu jedno ugrupowanie obejmie samodzielne rządy.
Wybory parlamentarne na Ukrainie, Mszana koło Lwowa, 21 lipca 2019 r. / FOT. YURI DYACHYSHYN/AFP/East News
Wybory parlamentarne na Ukrainie, Mszana koło Lwowa, 21 lipca 2019 r. / FOT. YURI DYACHYSHYN/AFP/East News
W

W połączeniu ze zwycięstwem Zełenskiego w niedawnych wyborach prezydenckich (zdobył  w drugiej turze 73 proc. głosów), w ukraińskiej polityce mamy sytuację bez precedensu. Trudno to nazwać inaczej niż rewolucją przy urnach. Jej przyczyny to ogromna frustracja i złość Ukraińców na niezrealizowane obietnice poprzedniej ekipy rządzącej i wielka nadzieja na naprawę państwa.

Rezultat wyborów niesie jednak wiele pytań bez odpowiedzi, w tym kluczowe: co Zełenski zrobi z tym podwójnym zwycięstwem? Konsolidacja władzy w jednych rękach daje wielkie możliwości, ale niesie też wiele pokus. Inne pytanie brzmi, w jakim stopniu będzie on w stanie kontrolować własną partię, która ma też innych „akcjonariuszy”? Mimo tych zastrzeżeń, Ukraina stanęła przed wyjątkową szansą na dokończenie – ledwie rozpoczętej po Rewolucji Godności – modernizacji i wprowadzenie reform, które złamią system...

1526

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]