Reklama

Rewolucja październikowa

Rewolucja październikowa

w cyklu Strona Świata
10.10.2020
Czyta się kilka minut
Po raz trzeci w ciągu ostatnich piętnastu lat Kirgizi wzniecili uliczną rebelię. Obalili prezydenta, którego sami wybrali i który ich rozczarował.
Biszkek, 9 października 2020 r. / Fot. AP / Associated Press / East News
K

Kirgizi pysznią się, że w całej Azji Środkowej, uchodzącej od wieków za jaskinię satrapii, są jedynymi, którzy nie pozwolili sobie odebrać wolności i nie tylko regularnie wybierają swoich władców, ale i bez skrupułów ich obalają, jeśli z ich rządów są niezadowoleni. Z czterech prezydentów, jakich miała niepodległa od 1991 roku Kirgizja, trzech musiało odejść na skutek ulicznych przewrotów. Tylko raz, jesienią 2011 roku, demokratycznie wybrany prezydent przekazał po dobroci władzę swojemu następcy, również wybranemu w wolnej elekcji. I właśnie tego ostatniego, w połowie kadencji, obalili w tym tygodniu.

Wolność i tulipany

Poszło o oszukane wybory. W tych sprawach Kirgizi, czuli na punkcie godności i klanowej solidarności, od zawsze są przewrażliwieni. Pierwszej rewolucji, w marcu 2005 roku, dokonali, gdy ówczesny prezydent Askar Akajew (szanowany uczony...

13597

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]