Reklama

RELIGIJNOŚĆ: kogo to interesuje

RELIGIJNOŚĆ: kogo to interesuje

22.05.2006
Czyta się kilka minut
Czy w kraju pełnych kościołów możemy mieć powody do dobrego samopoczucia? W jakim stopniu wychodzimy w wierze poza obrzędowość? Czy w kierowaniu się jej prawdami jesteśmy selektywni?.
A

Aż 95,7 proc. spośród nas uważa się za katolików; 0,5 proc. - za prawosławnych; 0,2 - za luteran; kalwinów, żydów i muzułmanów jest mniej niż 0,01 proc; za niezwiązanych z żadnym wyznaniem uznaje się 2,3 proc. Tak właśnie wyglądała "Polska wyznaniowa" w badaniach CBOS w kwietniu 2006 r.

Dodajmy, że aż 83 proc. Polaków mówi o sobie, że są "wierzący", natomiast 12 proc. wierzy głęboko. Jak podsumowuje Bogna Wciórka, autorka i komentatorka badań Centrum Badania Opinii Społecznej dotyczących polskiej religijności, powszechna deklaracja wiary w Boga jest "trwałą cechą Polaków, utrzymującą się na niezmienionym poziomie w ostatnich 20 latach". Gdy jeszcze przypomnieć, że minął rok od śmierci Papieża, z którego odejściem polska religijność miała się skończyć, a symptomów kryzysu nie widać, cóż stoi na przeszkodzie, by nie zacząć się grzać w cieple dobrego...

8343

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]