Reklama

Rector Magnificus

Rector Magnificus

27.02.2006
Czyta się kilka minut
Za kilka tygodni ukończyłby 84 lata pracowitego życia. Historyk o wielkim dorobku, dla wielu pozostanie przede wszystkim rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego w latach 1981-1987.
N

Należał do odchodzącego pokolenia Kolumbów. W czasie okupacji, którą spędził w Kielcach, nauczał na tajnych kompletach gimnazjalnych. Zaangażowany w ruch oporu od 1939 r., członek OSP, ZWZ, AK (pseudonim "Mamut"), w 1944 r. został kierownikiem referatu propagandy Biura Informacji i Propagandy Okręgu Kieleckiego AK, redagował podziemny organ okręgu, "Prawdę Polską". Służbę wojskową ukończył w stopniu podporucznika. Po wojnie nigdy nie zapisał się do peerelowskich związków kombatanckich; do Światowego Związku Żołnierzy AK wstąpił w 1989 r.

Zgodnie z wielopokoleniową tradycją rodzinną miał zostać lekarzem. Historykiem został przez przypadek - szczęśliwy dla nas wszystkich. Rozpoczęte na tajnym Uniwersytecie Jagiellońskim studia ukończył w 1946 r., pisząc pod kierunkiem prof. Władysława Konopczyńskiego pracę magisterską o sejmiku proszowickim (doktoryzował się...

5720

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]