Reklama

Ratowanie przez dzielenie

Ratowanie przez dzielenie

20.09.2011
Czyta się kilka minut
Zbankrutować można tylko raz, ale straszyć bankructwem można w nieskończoność. Widmo niewypłacalności Grecji wpędza Europę w kryzys polityczny. Kraje "Północy" coraz poważniej wątpią w sens pomagania zadłużonemu "Południu". Czy euro - waluta, która miała zintegrować kontynent - stanie się źródłem podziałów?
M

Miało być inaczej. Zupełnie inaczej.

Od samego początku, od chwili, gdy w umysłach polityków pojawiła się idea wspólnej europejskiej waluty, miała być ona czymś znacznie więcej niż tylko walutą. Walutą, dodajmy, mocną i stabilną. Wspólny pieniądz, któremu ostatecznie dano na imię "euro", miał nie tylko wzmocnić gospodarczo Europę i jeszcze bardziej zjednoczyć ją ekonomicznie, lecz stać się także elementem budowania wspólnej tożsamości. Unia walutowa i euro miały też sprawić, że w ślad za integracją ekonomiczną pójdzie "pogłębienie" polityczne.

Przez unię gospodarczą i walutową do unii politycznej: tak to miało wyglądać w wyobrażeniach twórców euro. Po wszystkich krwawych wojnach XX wieku wspólny pieniądz miał się stać jedną z gwarancji, że powstanie Europa trwale zjednoczona, wolna, żyjąca w pokoju.

Tymczasem dziś, niespełna 10 lat po wprowadzeniu wspólnej waluty...

11534

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]