Reklama

Raskolnikow z kampusu

Raskolnikow z kampusu

15.08.2015
Czyta się kilka minut
Tym razem Woody Allen przemawia do nas osobiście: podobnie jak bohater rozczarowany sobą i światem, wciąż głodny wielkich emocji i wielkich narracji, choć już niezdolny do ich tworzenia.
Emma Stone i Joaquin Phoenix w filmie „Nieracjonalny mężczyzna” Fot. Materiały prasowe
N

Nowej świeckiej tradycji stało się zadość – od pewnego czasu trudno wyobrazić sobie sierpień bez polskiej premiery filmu Woody’ego Allena. Towarzyszy temu nieodparte wrażenie, że twórca „Zakochanych w Rzymie” po prostu sumiennie wykonuje roczny plan, a wszystkie jego tytuły z ostatnich lat mogłyby rozpoczynać się gawędziarskim „Znacie? No to posłuchajcie”. Podobnie jest i tym razem. „Nieracjonalny mężczyzna” stanowi jeszcze jedno repetytorium z twórczości nowojorskiego reżysera. Czy jednak twórcy, który w tym roku skończy 80 lat, wypada zarzucać, że się powtarza? Zwłaszcza że ciągle robi to z wdziękiem.

Obsadzenie w roli głównej Joaquina Phoenixa również zwiastuje „powtórkę z rozrywki”. Aktor z charakterystyczną blizną po zajęczej wardze wyspecjalizował się w kreacjach „zwichniętych romantyków”. Allen wykorzystuje więc nie tyle aktorski potencjał Phoenixa, ile właśnie...

5163

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]