Radzić czytelnikom

Blisko 90 wydawców z kraju i zagranicy, tłumy księgarzy i kupujących, gala laureatów Feniksa - nagrody przyznawanej przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich: w Warszawie zakończyły się trzydniowe X Targi Książki Katolickiej. Błogosławieństwo dla organizatorów, wystawców i zwiedzających nadesłał Jan Paweł II.

Poradniki oraz książki pomagające w pogłębieniu chrześcijańskiej świadomości to, zdaniem wydawców, najczęściej poszukiwane i kupowane książki religijne. Tego typu publikacje można było znaleźć w targowej ofercie wszystkich największych polskich wydawnictw katolickich. O tym, że ludzie coraz częściej poszukują odpowiedzi na pytania o jakość życia i wiary, świadczy choćby to, że najbardziej obleganymi imprezami były: dyskusja z udziałem psychologów, psychiatrów i o. Józefa Augustyna (redaktora naczelnego “Życia Duchowego") na temat depresji i poznania siebie oraz spotkanie z o. Janem Berezą poświęcone medytacji. Z kolei o. Leon Knabit przekonywał w nowej książce i podczas spotkania z czytelnikami, że “Nie samą pracą żyje człowiek".

Te dwa nurty znalazły też odzwierciedlenie w wyborze laureatów tegorocznego Feniksa. Główną nagrodę otrzymał o. Jacek Salij, który - jak uzasadniano - “łączy głęboką znajomość teologii, problemów i trudności współczesnego człowieka". Jedną z dwóch nagród specjalnych: Diamentowego Feniksa, otrzymało Wydawnictwo Veritas z Londynu, które od 57 lat dostarcza na polski rynek literaturę piękną i naukową, a w latach cenzury przekazywało do Polski książki, które nie mogły się ukazać w oficjalnym obiegu. Drugi Diamentowy Feniks przypadł Wydawnictwu Diecezji Pelplińskiej Bernardinum za wydanie faksymile “Biblii Gutenberga". Najlepszą tłumaczką uznano w tym roku Agnieszkę Kuciak za przekład dwóch części “Boskiej komedii". W kategorii książki zagranicznej Feniksa odebrało Wydawnictwo M za “Historię dogmatów" pod redakcją Bernarda Sesboüé SJ. Polskie Wydawnictwo Encyklopedyczne nagrodzono za wznowienie książek dla dzieci i młodzieży z okresu międzywojennego. W kategorii książki dla dzieci nagrodę przyznano Edycji Świętego Pawła za bogato ilustrowaną pozycję “Dobry Bóg mówi do nas. Pismo Święte dla dzieci", autorstwa bpa Antoniego Długosza. Za najlepszy album uznano “Poezje zebrane - Karol Wojtyła, Tryptyk rzymski - Jan Paweł II" z fotografiami Adama Bujaka (wydawnictwo Biały Kruk). W kategorii nauk kościelnych przyznano dwie nagrody. Wydawnictwo Księży Werbistów Verbinum otrzymało Feniksa za dwutomowy “Leksykon duchowieństwa represjonowanego w PRL w latach 1945-1989. Pomordowani - więzieni - wygnani" autorstwa ks. Jerzego Myszora. Drugi Feniks powędrował do Wydawnictwa UKSW za książki ks. Jana Sochonia: “Przygodność i tajemnica" oraz “Ateizm". Za najlepszą serię wydawniczą jury uznało “Biografię Jana Pawła II", opracowaną przez Wiktora Gramatowskiego, Zofię Wilińską i Danutę Gułajewską, która ukazała się nakładem Fundacji Jana Pawła II Ośrodka Dokumentacji Pontyfikatu Jana Pawła II w Rzymie. Małym Feniksem nagrodzono Polskie Radio oraz Telewizję Polską. Katoliccy wydawcy przyznali także osiem wyróżnień (m.in. dla wydawnictwa Jedność za zbiór znanych z łamów “TP" esejów “Szkoła patrzenia" Tadeusza Boruty).

Gościem honorowym tegorocznych Targów była Watykańska Księgarnia Wydawnicza, która od ponad czterystu lat rozpowszechnia akta i dokumenty papieży, dykasterii Kurii Rzymskiej oraz współpracujących z nimi watykańskich instytucji kulturalnych. Libreria Editrice Vaticana jest obecnie oficjalną oficyną wydawniczą Stolicy Świętej i wydaje rocznie 120 tytułów, nie tylko dokumentów. Drukuje wyłącznie w języku włoskim. W tym roku wydało książkę o św. Urszuli Ledóchowskiej. Dużą popularnością we Włoszech cieszy się też wznowiony przez LEV “Dzienniczek" s. Faustyny.

- Mam nadzieję, że obecność wydawnictwa watykańskiego utoruje drogę do innych zagranicznych oficyn katolickich - mówi ks. Marek Otolski, prezes Stowarzyszenia Wydawców Katolickich. - Przygotowujemy prezentację multimedialną na Targi Książki we Frankfurcie i będziemy zachęcać wystawców, by zaprezentowali się także na naszych Targach. To duża szansa na otwarcie rynku książki katolickiej.

Joanna Jureczko-Wilk ("Gość Niedzielny")

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
79,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 17/2004