Reklama

Ładowanie...

Purpurat-radykał

26.10.2003
Czyta się kilka minut
Spośród ostatnich nominacji kardynalskich największą niespodzianką okazała się nominacja abp. Keitha O’Briena z Saint Andrews-Edinburgh (Szkocja), od lat znanego z krytyki Kurii Rzymskiej i zwolennika radykalnych reform w Kościele. Jednak to, co nominat powiedział dzień po wyborze, wszystkich nie tylko zaskoczyło, ale wręcz zdumiało.
A

Arcybiskup - podczas Mszy dziękczynnej za wybór - stwierdził, że w Kościele powinno być miejsce na otwartą dyskusję na temat antykoncepcji, celibatu i homoseksualizmu duchownych. Jednak tydzień później arcybiskup uroczyście zapewnił, że akceptuje nauczanie Kościoła w tych trzech kwestiach. Ale po upływie kolejnych kilku dni znowu stwierdził, że sprawa celibatu pozostaje otwarta.

Abp O’Brien sławę radykała zdobył przede wszystkim podczas Synodu Biskupów dla Europy w 1999 r. To wtedy nie pozostawił suchej nitki na - jak mówił - nadmiernym “centralizmie rzymskim". Wskazywał potrzebę wyświęcania żonatych mężczyzn, okazał się też zwolennikiem szerszego stosowania tzw. absolucji generalnej (udzielanie rozgrzeszenia grupie wiernych bez konieczności spowiedzi indywidualnej).

Nazajutrz po nominacji kardynalskiej 65--letni Szkot powiedział, że w...

3093

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]