Reklama

Ładowanie...

Przyszłość przeszłości

19.02.2008
Czyta się kilka minut
Tomasz Merta: Zbliżająca się 70. rocznica wybuchu II wojny światowej to ważny moment i musimy być do niego przygotowani. Mecenat państwa jest ważny, lecz podstawą jest aktywność społeczna.
P

Patrycja Bukalska: Jest Pan znanym zwolennikiem aktywności państwa w sprawach historii. Niewątpliwie najgłośniejszą debatą historyczną w Polsce po 1989 r. była sprawa Jedwabnego, opisana w książce Jana Tomasza Grossa. Teraz ten autor i kwestia antysemityzmu powraca w kolejnej jego książce i znów toczy się dyskusja. Jak Pan ocenia dzisiejszą debatę?

Tomasz Merta: Sądzę, że kluczowa debata odbyła się w Polsce przy okazji publikacji "Sąsiadów", a tę na temat "Strachu" postrzegam jedynie jako jej dalszy ciąg. Tamta dyskusja dowiodła, że jesteśmy w stanie rozmawiać o trudnych i bolesnych kartach naszej historii. Efektem tej rozmowy było upowszechnienie nowej, gorzkiej wiedzy, ale i marginalizacja poglądów skrajnych.

Nie lubi Pan określenia "polityka historyczna"?

Nie lubię, bo kryje się w nim...

11338

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]