Reklama

Przyszłość przeszłości

Przyszłość przeszłości

19.02.2008
Czyta się kilka minut
Tomasz Merta: Zbliżająca się 70. rocznica wybuchu II wojny światowej to ważny moment i musimy być do niego przygotowani. Mecenat państwa jest ważny, lecz podstawą jest aktywność społeczna.
P

Patrycja Bukalska: Jest Pan znanym zwolennikiem aktywności państwa w sprawach historii. Niewątpliwie najgłośniejszą debatą historyczną w Polsce po 1989 r. była sprawa Jedwabnego, opisana w książce Jana Tomasza Grossa. Teraz ten autor i kwestia antysemityzmu powraca w kolejnej jego książce i znów toczy się dyskusja. Jak Pan ocenia dzisiejszą debatę?

Tomasz Merta: Sądzę, że kluczowa debata odbyła się w Polsce przy okazji publikacji "Sąsiadów", a tę na temat "Strachu" postrzegam jedynie jako jej dalszy ciąg. Tamta dyskusja dowiodła, że jesteśmy w stanie rozmawiać o trudnych i bolesnych kartach naszej historii. Efektem tej rozmowy było upowszechnienie nowej, gorzkiej wiedzy, ale i marginalizacja poglądów skrajnych.

Nie lubi Pan określenia "polityka historyczna"?

Nie lubię, bo kryje się w nim...

11338

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]