Reklama

Przygody wyobraźni

07.09.2003
Czyta się kilka minut
Współczesnemu kinu przypisuje się często naturę pasożytniczą. W przypadku filmów rozrywkowych to oczywiste: chodzi przecież o klonowanie pomysłów w myśl złotej zasady: znacie? to posłuchajcie. Jednak twórcy gardzący seryjną produkcją też skazani są na porównania. Opisując “Basen", najnowszy film Françoisa Ozona, mimowolnie używamy języka porównań: jest tu coś z Saury, trochę z Chabrola, a wszystko zanurzone w gęstym hitchcockowskim sosie.
B

Bohaterkę filmu na upartego można porównać także do tytułowej pianistki z książki Elfriede Jelinek i filmu Michaela Haneke. Sarah jest autorką poczytnych kryminałów i choć jej dusza wyrywa się nieśmiało ku bardziej wysmakowanym formom twórczości, dotychczas nie gardziła wymiernymi profitami. Jednak w przeciwieństwie do rzeczonej pianistki, Sarah żyje w świecie całkowicie jednowymiarowym. Nie ma odwagi wypowiadać swoich tęsknot, ani na papierze, ani w relacjach z innymi, ani nawet w kontakcie z samą sobą.

Poznajemy ją w momencie, kiedy, nękana przez wydawcę, ma wyprodukować kolejny bestseller i w poszukiwaniu natchnienia wyrusza do prowansalskiej willi swego chlebodawcy. Ubrana w męski (chandlerowski?) płaszcz, kursująca pomiędzy wydawnictwem a domem, gdzie opiekuje się starym ojcem, robi wrażenie ascetycznej mizantropki, całkowicie skoncentrowanej na swoich...

5765

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]