Reklama

Przygody wyobraźni

Przygody wyobraźni

07.09.2003
Czyta się kilka minut
Współczesnemu kinu przypisuje się często naturę pasożytniczą. W przypadku filmów rozrywkowych to oczywiste: chodzi przecież o klonowanie pomysłów w myśl złotej zasady: znacie? to posłuchajcie. Jednak twórcy gardzący seryjną produkcją też skazani są na porównania. Opisując “Basen", najnowszy film Françoisa Ozona, mimowolnie używamy języka porównań: jest tu coś z Saury, trochę z Chabrola, a wszystko zanurzone w gęstym hitchcockowskim sosie.
B

Bohaterkę filmu na upartego można porównać także do tytułowej pianistki z książki Elfriede Jelinek i filmu Michaela Haneke. Sarah jest autorką poczytnych kryminałów i choć jej dusza wyrywa się nieśmiało ku bardziej wysmakowanym formom twórczości, dotychczas nie gardziła wymiernymi profitami. Jednak w przeciwieństwie do rzeczonej pianistki, Sarah żyje w świecie całkowicie jednowymiarowym. Nie ma odwagi wypowiadać swoich tęsknot, ani na papierze, ani w relacjach z innymi, ani nawet w kontakcie z samą sobą.

Poznajemy ją w momencie, kiedy, nękana przez wydawcę, ma wyprodukować kolejny bestseller i w poszukiwaniu natchnienia wyrusza do prowansalskiej willi swego chlebodawcy. Ubrana w męski (chandlerowski?) płaszcz, kursująca pomiędzy wydawnictwem a domem, gdzie opiekuje się starym ojcem, robi wrażenie ascetycznej mizantropki, całkowicie skoncentrowanej na swoich...

5765

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]