Reklama

Przerosnąć siebie

Przerosnąć siebie

13.12.2021
Czyta się kilka minut
Ta podatność na szum i zamęt – skąd mi się ona wzięła? Czy z wiekiem traci się odporność, czy wyszłam z duchowej formy?
Fot. GRAŻYNA MAKARA
T

Tego dnia mój świętej pamięci dziekan zaczynał pisać swoje książki. Z tego, co mówił, czasem odkładał początek pisania, żeby 8 grudnia wklepać w komputer choćby jedną stronę. Byłoby w tym coś niemal zabobonnego, gdyby nie jego mocne przekonanie, że uroczystość Niepokalanego Poczęcia Maryi jest doniosła dla nas wszystkich. Bo w tym poczęciu bez uwikłania w grzech kryje się obietnica dla nas wszystkich, że już teraz jesteśmy w stanie działać w porządku łaski. Że możemy dzięki Bogu bliskiemu (czym innym jest łaska? – w końcu nie jakimś magicznym eliksirem, tylko osobowym towarzyszeniem) przerosnąć siebie. Stać się więksi od siebie, jakimi jesteśmy, a może po prostu do siebie wrócić.

Gdzie masz być? Kim się stawać, przerastając własne wcześniejsze oczekiwania? Tego samego dnia 8 grudnia, tylko niemal 90 lat temu, Dorothy Day pojechała do Waszyngtonu relacjonować protesty...

4953

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]