Reklama

Przełamując tabu

Przełamując tabu

09.02.2010
Czyta się kilka minut
Dorota Nieznalska
P

Pod koniec 2001 r. w Galerii Wyspa wystawiła instalację zatytułowaną "Pasja", która przedstawiała metalowy krzyż z umieszczoną w centralnym miejscu fotografią męskich genitaliów. W skład instalacji wchodził również film przedstawiający mężczyznę ćwiczącego na siłowni. Po miesiącu dzieło Nieznalskiej zostało usunięte, a samą artystkę postawiono w stan oskarżenia. Sąd skazał ją na 6 miesięcy ograniczenia wolności, polegającego na wykonywaniu nieodpłatnie pracy na cele społeczne. Jako uzasadnienie wyroku podano obrazę uczuć religijnych i naruszenie tabu krzyża. Żadna z "pokrzywdzonych" osób zeznających w procesie nie widziała samej instalacji.

Jan Tomasz Gross

Jego książka "Sąsiedzi" (2000 r.) opowiadała o pogromie Żydów w Jedwabnem, którego 10 lipca 1941 r. dokonali polscy mieszkańcy miasteczka. Sprawców tragedii osądzono...

2537

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]