Przegląd prasy

Nie, to nie będzie ani o zajadłym felietonie niedzielnym w Naszym Dzienniku, którego autorkę tak nieznośnie uwiera nagroda Jana Nowaka Jeziorańskiego dla pierwszego premiera Trzeciej Rzeczypospolitej. Ani o zastanawiająco pochwalnych artykułach żałobnych po śmierci przywódcy palestyńskiego, któremu postanowiono już zapomnieć nie tylko trudno policzalne ofiary terroryzmu, ale także marnowane szanse na pokój i prawdziwą autonomię, pierwszy krok ku własnemu państwu.

21.11.2004

Czyta się kilka minut

Ani o żadnym gorącym temacie z prasy, której zresztą, jak zauważa mój kolega w sobotnio-niedzielnej “GW" (Krzysztof Burnetko, “W telewizji bez - większych - zmian"), nie czyta większość z oglądających telewizję.

A kto czyta - może poza diecezją pelplińską - “Pielgrzyma", skromny kolorowy miesięcznik? Dlatego właśnie zamierzam przywołać kącik ks. Franciszka Kameckiego, poety, który swego czasu publikował także i u nas, i którego, ilekroć widzę “Pielgrzyma", czytam zawsze. To jest prawdziwa rubryka duszpasterza. Tym razem kwestia postawiona jest “kawa na ławę": “co dalej z katechezą w parafii?". “Problem katechezy przy parafii jest niesłusznie wyciszany - pisze ks. Kamecki. - Jak gdyby to był jakiś wewnętrzny sabotaż kościelny".

Są nowe wskazówki Polskiego Dyrektorium Katechetycznego dotyczące nauczania w szkole. Trzeba by je ukonkretnić (“napiszcie do mnie, stworzymy Klub Konkretnych Katechetów" - zachęca autor). Ale “do czego ma zmierzać nowa katecheza szkolna, jeżeli jest rozproszona po klasach i grupach? I jeżeli nie widzi całości koncepcji i powiązań z parafią? Rozpowszechnia się opinię, że ponoć dzisiejsza katecheza szkolna jest lepsza od dawnej parafialnej (co dla mnie nie jest wesołe, bo to zarazem ujemna ocena mojej prawie trzydziestoletniej pracy z młodzieżą, kiedy wysilałem się całym sercem i umysłem, a nikt mnie prawie nigdy nie wizytował, więc skąd te dane i ta pewność gorszej oceny?)".

Ksiądz Franciszek Kamecki proponuje kolegom-katechetom rozmowę na temat m.in. parafialnych przygotowań młodzieży do sakramentu bierzmowania. Są nowe podręczniki, są książki metodyczne. “Będę musiał zmienić dotychczasowy program. W pojedynkę ani rusz". A co z frekwencją młodzieży? A co z udziałem rodziców, parafialnej Akcji Katolickiej, wszystkich, którym wchodzenie nowych pokoleń w dojrzałą wiarę leży na sercu bardziej niż - to już dodaję od siebie - spory polityczne i czarne prognozy miotane przez pesymistów?

Dobrze jest czasem dowiedzieć się , czym się martwi ksiądz - poeta i duszpasterz. I dobrze mu życzyć w wysiłku równie mało widocznym, co niezmiernie ważnym. Będę dalej zaglądała do “Pielgrzyma" pelplińskiego.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
79,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Dziennikarka, publicystka, felietonistka, była posłanka. Od 1948 r. związana z „Tygodnikiem Powszechnym”, gdzie do 2008 r. pełniła funkcję zastępczyni redaktora naczelnego, a do 2012 r. publikowała felietony. Odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 47/2004