Reklama

Przeczucie śmierci

Przeczucie śmierci

13.10.2009
Czyta się kilka minut
25 lat temu, w październiku 1984 r., funkcjonariusze SB zamordowali ks. Jerzego Popiełuszkę. Publikujemy fragment książki Piotra Litki "Ksiądz Jerzy Popiełuszko. Dni, które wstrząsnęły Polską", opowiadającej o tym, jak pamiętają go przyjaciele, jak wyglądały kulisy jego konfliktu z władzami kościelnymi, o nieznanych okolicznościach śledztw - prowadzonych w PRL-u i po 1989 r.
Ks. Jerzy Popiełuszko wśród robotników z Huty Warszawa, w pierwszą rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych; 31 sierpnia 1981 r. /fot. Adam Szymański / zbiory Ośrodka Karta
W

W Warszawie, w mieszkaniu niedaleko kościoła św. Stanisława Kostki, spotykam się z Anną Szaniawską. Ona i jej nieżyjący mąż Klemens byli przyjaciółmi księdza. - Do pierwszego spotkania ks. Jerzego z moim mężem doszło, gdy odbywał się proces robotników Huty Warszawa - wspomina Szaniawska. Było to w stanie wojennym. Szaniawska: - Na rozprawę przyszedł mąż i ks. Jerzy. Moment, gdy się poznali, to już był czas Mszy za Ojczyznę.

Komunistyczna bezpieka inwigilowała wszystkich duchownych katolickich. Informacje gromadzono w "teczkach ewidencji operacyjnej na księdza".

Ks. Popiełuszko miał ją również, założoną 15 listopada 1965 r., gdy tylko wstąpił do seminarium. Intensywniej bezpieka zaczęła interesować się nim po Sierpniu 1980 r., gdy zaangażował się w duszpasterstwo robotników i z proboszczem parafii św. Stanisława Kostki organizował Msze za...

12493

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]