Reklama

Prywatne wojny profesora Estreichera

Prywatne wojny profesora Estreichera

04.05.2003
Czyta się kilka minut
Była to jedna z barwniejszych postaci Krakowa. Z błyskiem w oku, stale w biegu, przemykał przez Planty i ginął za bramą Collegium Maius. Tam przez lata toczył swoją wielką prywatną bitwę: pokonując trudności przywracał do dawnego kształtu miejsce, gdzie przez sześć wieków rozwijała się polska nauka.
L

Liczba zasług profesora Karola Estreichera (4 III 1906 - 29 IV 1984) zdaje się przekraczać możliwości jednego człowieka. Przypomnijmy najważniejsze: to on odnalazł i sprowadził do Polski z Norymbergi ołtarz Wita Stwosza (który we wrześniu 1939 próbować ukryć przed Niemcami w Sandomierzu). To jemu Muzeum Czartoryskich zawdzięcza odzyskanie „Damy z łasicą” Leonarda i „Krajobrazu z miłosiernym Samarytaninem” Rembrandta. Katedry gnieźnieńska i poznańska też mają wobec niego dług - ponad dwa tysiące naczyń liturgicznych, niektóre z XII wieku, wróciły dzięki niemu do prawowitych właścicieli. On wreszcie odnalazł jedenaście obrazów Canaletta, które dla Warszawy znaczyły tyle, co Ołtarz Mariacki dla Krakowa.

W kwietniu 1946 roku z monachijskiego dworca ruszyło dwadzieścia sześć wagonów, wypełnionych zrabowanymi w Polsce dziełami sztuki. Nieformalnym komendantem eskortowanego przez...

10391

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]