Reklama

Ładowanie...

Prymas przeprasza za kolonialną zbrodnię

Prymas przeprasza za kolonialną zbrodnię

16.09.2019
Czyta się kilka minut
„To był niezwykły widok” – pisały brytyjskie gazety.
TWITTER / @JUSTINWELBY
P

Podczas pielgrzymki do Indii zwierzchnik Kościoła anglikańskiego arcybiskup Canterbury Justin Welby, leżąc twarzą do ziemi w miejskim parku w mieście Amritsar, przeprosił za masakrę dokonaną w tym miejscu sto lat temu przez wojsko kolonialne.

13 kwietnia 1919 r. żołnierze na rozkaz gen. Reginalda Dyera otworzyli ogień do zgromadzonych w parku ludzi. Obowiązywał zakaz zgromadzeń, ale w mieście przebywało wielu nieświadomych tego zakazu pielgrzymów. Według brytyjskiego raportu ogień trwał 10 minut, wystrzelano 1650 nabojów. Zginęło 379 osób, w tym kobiety i dzieci. Ciężko rannych zostało ponad tysiąc osób. Strona indyjska podaje, że ofiar było jednak znacznie więcej.

Masakra wzmogła ruchy niepodległościowe i przyczyniła się do odzyskania przez Indie niepodległości.

„Nie mam upoważnienia, aby przepraszać w imieniu Zjednoczonego Królestwa, jego rządu czy historii, ale osobiście chciałbym bardzo przeprosić za ten straszny akt okrucieństwa. (…) Mogę jednak mówić w imieniu Chrystusa i powiedzieć, że jest to miejsce grzechu i odkupienia, ponieważ zapamiętaliście, co się wydarzyło, a imiona ofiar będą żyć, tak jak i ich pamięć przed Bogiem. Dusze tych, którzy zostali zabici lub ranni, pogrążonych w smutku, wołają do nas z tych kamieni i ostrzegają przed władzą i jej nadużyciem” – wyznał abp Welby. ©℗

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]