Reklama

Prowokatorzy zmiany

26.01.2010
Czyta się kilka minut
W latach 1985-1995 dokonała się w Polsce gigantyczna zmiana: nie tylko polityczna, ekonomiczna czy technologiczna, ale także tożsamościowa. Powstająca wówczas sztuka zdobyła się na coś więcej niż na zapis tej zmiany: umiała ją prowokować.
W

Wystawę otwiera film/wideo Józefa Robakowskiego pt. "Kino to potęga", powstały w latach 1984-85. Na ekranie widzimy półnagiego autora, wykonującego patetyczne gesty z użyciem najdziwniejszych atrybutów: piły, kurczaka, butelki czy - "telewizyjnej" fotografii gen. Jaruzelskiego w mundurze. Słyszymy głos artysty, usiłujący powtarzać hasła socjalistycznej nowomowy. Groteska tej "paraheroicznej" litanii jest wyrazista, ale i przerażająca.

Finałem prezentacji okazuje się natomiast filmowy zapis zabijania konia, który Katarzyna Kozyra wykonała w rzeźni, przygotowując 10 lat później słynną "Piramidę zwierząt". Oglądamy tę rejestrację na tle ściany wytapetowanej artykułami gazetowymi, które opisywały wówczas ów "skandal".

Kurator, Piotr Krajewski, nie mógłby chyba wymyślić bardziej znaczącej klamry dla projektu, który przedstawia polską sztukę wideo z...

4489

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]