Reklama

Protokół rozbieżności

Protokół rozbieżności

13.09.2011
Czyta się kilka minut
Można się zastanawiać, czy nauczanie geografii po litewsku rzeczywiście jest zagrożeniem dla mniejszości polskiej. Ale zmiany wprowadza się na Litwie błyskawicznie, nie dając uczniom i nauczycielom czasu na przygotowanie.
N

Nowy rok szkolny na Litwie nie zaczął się spokojnie - zastrajkowały polskie szkoły. Po wizycie premiera Donalda Tuska protest został wprawdzie zawieszony, ale problem pozostał. Jest nim wprowadzona w życie Ustawa o Oświacie, zgodnie z którą od 2013 r. zarówno w szkołach litewskich, jak w szkołach mniejszości narodowych, egzamin maturalny z języka litewskiego zostanie ujednolicony - mimo że, jak zwracają uwagę mieszkający na Litwie, program nauczania litewskiego w szkołach litewskich i nielitewskich różni się (przykładowo: w tych pierwszych literatury litewskiej uczy się w szerszym zakresie). Od 1 września w szkołach mniejszości narodowych lekcje historii i geografii Litwy oraz wiedzy o świecie w części dotyczącej Litwy są prowadzone w języku litewskim. W całości po litewsku wykłada się "podstawy wychowania patriotycznego".

Zmiany w szkolnictwie to tylko...

7196

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]