Reklama

Protokół rozbieżności

13.09.2011
Czyta się kilka minut
Można się zastanawiać, czy nauczanie geografii po litewsku rzeczywiście jest zagrożeniem dla mniejszości polskiej. Ale zmiany wprowadza się na Litwie błyskawicznie, nie dając uczniom i nauczycielom czasu na przygotowanie.
N

Nowy rok szkolny na Litwie nie zaczął się spokojnie - zastrajkowały polskie szkoły. Po wizycie premiera Donalda Tuska protest został wprawdzie zawieszony, ale problem pozostał. Jest nim wprowadzona w życie Ustawa o Oświacie, zgodnie z którą od 2013 r. zarówno w szkołach litewskich, jak w szkołach mniejszości narodowych, egzamin maturalny z języka litewskiego zostanie ujednolicony - mimo że, jak zwracają uwagę mieszkający na Litwie, program nauczania litewskiego w szkołach litewskich i nielitewskich różni się (przykładowo: w tych pierwszych literatury litewskiej uczy się w szerszym zakresie). Od 1 września w szkołach mniejszości narodowych lekcje historii i geografii Litwy oraz wiedzy o świecie w części dotyczącej Litwy są prowadzone w języku litewskim. W całości po litewsku wykłada się "podstawy wychowania patriotycznego".

Zmiany w szkolnictwie to tylko...

7196

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]