Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Proteza z tatuażem

Proteza z tatuażem

07.08.2017
Czyta się kilka minut
Wojna trwale okaleczyła tysiące Ukraińców, żołnierzy i cywilów: stracili nogi, ręce, oczy. Ich obecność zmienia społeczeństwo: w przeszłość odchodzi sowiecka mentalność, która niepełnosprawnych kazała usuwać ze sfery publicznej.
Oksana Nieżalskaja i Jurij Jaskiw (w środku). Lwów, lipiec 2017 r. WOJCIECH PIĘCIAK
C

Choć minęły już trzy lata, Oksana nadal nie rozumie, dlaczego żyje. Dlaczego to nie ona zginęła, lecz Olena. Przypomina sobie, analizuje. Ciągle i w kółko. Usiłuje odtworzyć ten krótki moment, który wtedy był bez znaczenia.

Oksana nie umie wytłumaczyć – przede wszystkim sama przed sobą – jak to się stało, że tamtego dnia, 23 sierpnia 2014 r., zamieniły się z Oleną miejscami w samochodzie. Zawsze siadały w ten sam sposób: ona z prawej strony (bliżej baku z benzyną – choć wtedy o tym nie myślała), Olena z lewej. Tak się utarło.

A wtedy usiadły odwrotnie. Czy przyjaciółka powiedziała: „Posuń się”? Czy może inicjatywa wyszła od niej, od Oksany? Tego 45-letnia dziś kobieta nie pamięta. Czy więc powinna czuć się winna, że żyje? I jak właściwie to nazwać: opatrzność, przypadek? Ale jakże mogłaby to być opatrzność, skoro Olena...

Nie, nie spodziewały się zasadzki....

20059

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum
Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]