Reklama

Promować? Nie promować?

Promować? Nie promować?

30.01.2006
Czyta się kilka minut
W amerykańskiej debacie publicznej krytyka prezydenta Busha dojrzała na dobre. Gdy Demokraci zaczynają przebąkiwać o impeachmencie, zimowe wydanie kwartalnika THE NATIONAL INTEREST przynosi ciąg dalszy dyskusji zapoczątkowanej jesienią przez profesorów politologii Davida C. Hendricksona i Roberta W. Tuckera tekstem "Krucjata wolności. Dowodzili, że obecna "promocja demokracji nie ma uzasadnienia w amerykańskiej tradycji. "Deklaracja Niepodległości nie uzasadniała tego, by obce państwa miały prawo do rewolucjonizowania innych porządków politycznych, nawet tyrańskich - pisali.
T

Teksty na łamach najnowszego TNI bynajmniej z nimi nie polemizują. Daniel Pipes, dyrektor Forum Środkowowschodniego, przypomina, że debata o promowaniu przez USA demokracji w świecie nie jest niczym nowym. Idealistyczna szkoła głosiła, że prezydent tego kraju ma być zarazem "liderem ruchu demokratycznego". A pogląd Hendricksona i Tuckera, to - według Pipesa - po prostu realizm. Za "eksportem demokracji" kryją się trzy założenia: że sama demokracja w jakimś sensie należy do Amerykanów, że daje się ją eksportować i że, mając wybór, nie-Amerykanie jej chcą. Jak jednak twierdzi prof. Leslie H. Gelb z Rady Stosunków Międzynarodowych, "gdy Karen Hughes z Departamentu Stanu pojechała do Arabii Saudyjskiej, by zaoferować saudyjskim kobietom pomoc w uzyskaniu wolności, usłyszała od nich, że przecież są wolne".

Doktrynę zastosowano do Iraku: dziś celem jest tam...

4912

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]