Prof. Hellera przygoda z wszechświatem

Nagroda Templetona dla ks. Michała Hellera to radość dla przyjaciół laureata. My, redakcja "Tygodnika, cieszymy się oczywiście nie tylko dlatego, że Ksiądz Profesor od lat jest naszym przyjacielem i wiernym autorem, więc i na nas spływa jakiś maleńki odblask chwały, ale źródłem radości jest nade wszystko to, że nagrodę otrzymuje wspaniały człowiek. W końcu nie wszyscy wybitni uczeni muszą być wspaniałymi ludźmi...

12.03.2008

Czyta się kilka minut

Wspaniałość ks. Michała wyraża się przede wszystkim w tym, że jest człowiekiem skromnym. Nigdy nie widziałem u niego - a znamy się ponad czterdzieści lat - najmniejszej skłonności do eksponowania swej wielkości, wynoszenia się nad innych. On tak się odnosi do ludzi, że w jego obecności wszyscy się czują mądrzy, interesujący i piękni.

Jako duszpasterz akademicki w Krakowie w latach 60. i 70. organizowałem w kościele św. Anny serie spotkań z wybitnymi ludźmi nauki. Poza wygłaszanymi w kościele, dostępnymi dla wszystkich wykładami niektórzy z nich prowadzili także konwersatoria dla osób bardziej zainteresowanych.

Te konwersatoria z czasem zaczynały żyć swoim życiem, oderwane od struktur duszpasterstwa. Ks. Heller prowadził taką właśnie grupę, w której uczestniczyli studenci nauk ścisłych.

Ks. Michał Heller fascynuje swoją radością poznawania tajemnic wszechświata, tym, czym żyje, i tym, co ma do powiedzenia. W czasach gdy znów nasila się konflikt między nauką i wiarą, jego książki są bezcenne.

Pisane przez autora wyposażonego w wielką kulturę humanistyczną, przybliżają nam najtrudniejsze zagadnienia nauk fizycznych i matematycznych. Tajemnice wszechświata w jego ujęciu stają się pasjonującą przygodą, dostępną nam wszystkim. Przyjmujemy je z tym większą wdzięcznością, że na co dzień ich autor porusza się wśród problemów znacznie mniej przystępnych dla ignorantów.

Choć zapewne wielu z nas trudno pojąć, na czym polega wielkość naukowych osiągnięć ks. Michała Hellera, jednak o jego wielkości wiedzieliśmy dawno i to bez wielkiej Nagrody Templetona, której najserdeczniej laureatowi gratulujemy.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Urodził się 25 lipca 1934 r. w Warszawie. Gdy miał osiemnaście lat, wstąpił do Zgromadzenia Księży Marianów. Po kilku latach otrzymał święcenia kapłańskie. Studiował filozofię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował z młodzieżą – był katechetą… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 11/2008