Reklama

Prawo europejskie: najważniejsza jest godność człowieka

Prawo europejskie: najważniejsza jest godność człowieka

20.05.2013
Czyta się kilka minut
„Klonowanie ludzi”, termin tyleż nośny, co nieprecyzyjny (a także – mimo ostatniego sukcesu naukowców z Oregonu – wciąż bezprzedmiotowy), po sklonowaniu owcy Dolly (1996) zaczął pojawiać się również w prawodawstwie.
N

Niektóre państwa, jak Australia czy Kanada – a także wiele stanów USA – wprowadziły zakaz finansowania tego rodzaju badań ze źródeł publicznych. Konstytucja Serbii zakazuje nawet klonowania ludzi w tym samym artykule, w którym wyklucza karę śmierci.

Od 1999 r. w 19 państwach członkowskich Rady Europy obowiązuje Konwencja o Prawach Człowieka i Biomedycynie, nazywana też Europejską Konwencją Bioetyczną. Powołując się m.in. na Powszechną Deklarację Praw Człowieka stosuje zawarte w niej zasady wobec zagrożeń ze strony niewłaściwego wykorzystania biologii i medycyny. W jej pierwszym artykule autorzy zapewniają o ochronie nie tylko „godności”, ale także „tożsamości i integralności” wszystkich „istot ludzkich”.
Konwencja dopuszcza interwencję genetyczną „jedynie dla celów prewencyjnych, diagnostycznych lub terapeutycznych, i tylko wtedy, gdy jej celem nie jest...

3991

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]