Reklama

Prawo

Prawo

25.05.2010
Czyta się kilka minut
Ekskomunika jest tzw. karą poprawczą, mającą skłonić sprawcę do uznania moralnego zła dokonanego czynu i naprawienia zgorszenia. Nie jest wykluczeniem z Kościoła; ekskomunikowany ma wobec wspólnoty kościelnej zobowiązania, np. obowiązek uczestniczenia w niedzielnej Eucharystii. Jest natomiast pozbawieniem duchowych dóbr, m.in. przez zakaz przyjmowania sakramentów spowiedzi i Komunii św. W Kościele istnieje praktyka ekskomunikowania przestępstw, na których zło moralne Magisterium chce zwrócić szczególnie uwagę, gdyż np. jest ono w świadomości katolików bagatelizowane.
T

Tak jest w przypadku aborcji, za którą kanon 1398 Kodeksu Prawa Kanonicznego nakłada ekskomunikę "wiążącą mocą samego prawa" (latae sententiae), czyli odnoszącą się do sprawcy przez sam fakt popełnienia przestępstwa. Aby uwolnić się od takiej kary, sprawca powinien "rzeczywiście żałować popełnionego czynu, a ponadto odpowiednio naprawić szkodę i zgorszenie lub przynajmniej poważnie to przyrzec" (1347). Od ekskomuniki uwalnia biskup miejsca. Przy okazji warto dodać, że prawo kanoniczne wyłącza spod kary ekskomuniki sprawców, którzy działają "pod wpływem ciężkiej bojaźni", np. gdy zagrożone jest ich życie.

W sytuacji, kiedy prawo państwowe w wielu przypadkach dopuszcza aborcję, kościelny kanon 1398 często jest jedynym i w dużej mierze symbolicznym (zależnym od siły wiary sprawcy) prawem biorącym w obronę zagrożone dziecko.

Lekarze z Phoenix...

3194

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]