Reklama

Ładowanie...

Prawdziwe przebaczenie

28.09.2020
Czyta się kilka minut
N

Nie przyszedłem powołać sprawiedliwych, ale grzeszników” (Mt 9, 13) – mówił do nas Jezus w zeszłym tygodniu słowami liturgii. Właśnie tak: „powołać grzeszników”. Grzesznik potrzebuje powołania. Nie tylko rozgrzeszenia. Potrzebuje wezwania do dobra – zlecenia, zawierzenia mu, posłania do jakiejś misji.

Choć zapewne także i samo rozgrzeszenie/przebaczenie nie jest czymś ani oczywistym, ani łatwym. Potrzebujemy niejednokrotnie lat, by przebaczyć – przełamać lub przynajmniej wyciszyć emocje, jakie za każdym razem wzbudza w nas od nowa sam widok dawnego winowajcy. Nie jest łatwo nabrać dystansu do bolesnych wydarzeń, słów, gestów, które „usłużna” pamięć przekształca w „pamiętliwość”. Tak, to wszystko nie jest z całą pewnością łatwe.

Jezus jednak wzywa do czegoś „jeszcze większego”, objawiając w ten sposób istotę miłosierdzia: „Idźcie, starajcie się zrozumieć, co znaczy: Chcę...

2213

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]