Reklama

Ładowanie...

Pożar sekwoi

Pożar sekwoi

22.11.2021
Czyta się kilka minut
GARY KAZANJIAN / AP / EAST NEWS
P

Ponad trzy i pół tysiąca sekwoi wiecznozielonych spłonęło w tym roku w Kalifornii. Jeszcze do niedawna te największe na świecie drzewa, sięgające 60 metrów, które rosną tylko w kilkudziesięciu stanowiskach po zachodniej stronie gór Sierra Nevada, uchodziły za „niepalne”. Coroczne susze nękające zachodnie stany USA oraz gwałtowne pożary wywołane piorunami zweryfikowały to przekonanie: w ostatnich dwóch latach w ogniu zginęło blisko 20 proc. populacji sekwoi. Wysokie temperatury zniszczyły też nasiona pozostałych drzew, często wielowiekowych (dożywają one do 2 tys. lat). Na zdjęciu: spalona sekwoja w Kings Canyon National Park w Kalifornii, 19 listopada 2021 r. ©(P)

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]