Ładowanie...
Poza demokracją
Sposób ich dobierania oraz kompetencje różnią się nieco zależnie od kraju, ale pojawiły się w ostatnich dekadach wszędzie, we wszystkich demokracjach i pełnią coraz poważniejszą rolę. Na czym ona polega? I na czym polegają rozsądne zastrzeżenia dotyczące ewentualnego nadużywania władzy lub naruszania demokracji przez te instytucje?
Ich rola polega po prostu na tym, że nie wszystko w demokracji, także w jej politycznej czy gospodarczej sferze, może lub powinno podlegać z natury rzeczy zmiennym wpływom i interesom rządzących partii politycznych lub koalicji. W przypadku kłopotów finansowych politycy we wszystkich demokracjach chcieliby dodrukować pieniędzy, a w przypadku ograniczeń prawnych zmniejszających ich władzę chcieliby korzystnie dla siebie naginać prawo. Po to więc mamy bank centralny i trybunał konstytucyjny, żeby do tego nie dopuścić. Jest też drugi...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
360 zł 160 zł taniej
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]