Reklama

Powrót sułtana

Powrót sułtana

w cyklu STRONA ŚWIATA
22.09.2020
Czyta się kilka minut
Ostatni sułtan Zanzibaru, przeżywszy ponad pół wieku na wygnaniu w Wielkiej Brytanii, wrócił do Omanu, by dokończyć żywota tam, skąd wywodzi się jego dynastia.
W Kamiennym Mieście, Zanzibar, 2015 r. / Fot. Ton Koene / VWPics / East News
D

Dżamszid ibn Abdullah al Sa’id liczy sobie 91 lat i otwarcie mówi, że do Omanu wrócił, by dożyć ostatnich dni wśród rodaków oraz bliższych i dalszych krewnych. Śnił o tym od dawna i nie ustawał w zabiegach o prawo do osiedlenia się na omańskiej ziemi, ale dopiero teraz, u kresu życia, pozwolił mu na to sułtan Omanu Hajsam ibn Tarik al Sa’id.

Gra o tron

Poprzednicy tego ostatniego, Kabus, zmarły w styczniu i panujący równo pół wieku, a wcześniej jego ojciec Sa’id (1932-70), odmawiali zgody, twierdząc, że pojawienie się zanzibarskiego sułtana w Omanie mogłoby wywołać niepożądaną wojnę pałacową o tron w Muskacie, jak przed dwustoma laty, gdy o schedę po ojcu-sułtanie i koronę poróżnili się bracia-książęta Madżid i Thuwaini. Jeden nie chciał ustąpić drugiemu i aby ich sprawiedliwie rozsądzić, uradzono, że podzielą między siebie królestwo. Tak oto Thuwaini...

6147

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zawsze czekam na kolejny Pana tekst o fascynującym świecie obok naszego amerykańsko-europejskiego grajdołka

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]