Reklama

Wydanie specjalne TP "Smak wolności"

Powracający

Powracający

18.04.2004
Czyta się kilka minut
Opierając się na objawieniu św. Faustyny, drugą niedzielę wielkanocną ustanowił Jan Paweł II niedzielą miłosierdzia. Odtąd słowo Boże czytane w ten dzień przez Kościół - o Tomaszu, któremu dane było dotknąć ran Zmartwychwstałego - nabrało nowego znaczenia. Trudno byłoby chyba znaleźć wśród fragmentów Ewangelii opisujących popaschalne spotkania z Jezusem zdarzenie lepiej wyrażające przesłanie miłosierdzia.
-

---ramka 327947|prawo|1---Tomasza nie było między uczniami, gdy stanął przed nimi Jezus i powiedział “Pokój wam". Nieobecny apostoł nie miał szczęścia ujrzeć Go osobiście. Trudno mu było uwierzyć w konkretność zmartwychwstania, w prawdę tak bardzo dotykalną. Bał się, że opowieść o żyjącym Jezusie jest tanim, sentymentalnym pocieszeniem, któremu ulegają jego towarzysze pod wpływem rozemocjonowanych kobiet. Zapewne był w nim lęk, że zacznie żyć złudzeniami. Wolał brutalną prawdę od najpiękniejszych iluzji.

Tomasz mówi również w Tobie, gdy czasem, patrząc na to, w co wierzysz, zadajesz sobie pytania: “A jeśli to nieprawda? Jeśli Boga nie ma, a całe to zamieszanie jest wymysłem ludzkim, szukaniem broni przeciwko bezsensowi tego świata?". Dlatego Jezus przychodzi jeszcze raz, by rozwiać wątpliwości; troszczy się, by nie zostawić Tomasza samego. Miłosierdzie to...

2690

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]