Reklama

Ładowanie...

Powracający

18.04.2004
Czyta się kilka minut
Opierając się na objawieniu św. Faustyny, drugą niedzielę wielkanocną ustanowił Jan Paweł II niedzielą miłosierdzia. Odtąd słowo Boże czytane w ten dzień przez Kościół - o Tomaszu, któremu dane było dotknąć ran Zmartwychwstałego - nabrało nowego znaczenia. Trudno byłoby chyba znaleźć wśród fragmentów Ewangelii opisujących popaschalne spotkania z Jezusem zdarzenie lepiej wyrażające przesłanie miłosierdzia.
-

---ramka 327947|prawo|1---Tomasza nie było między uczniami, gdy stanął przed nimi Jezus i powiedział “Pokój wam". Nieobecny apostoł nie miał szczęścia ujrzeć Go osobiście. Trudno mu było uwierzyć w konkretność zmartwychwstania, w prawdę tak bardzo dotykalną. Bał się, że opowieść o żyjącym Jezusie jest tanim, sentymentalnym pocieszeniem, któremu ulegają jego towarzysze pod wpływem rozemocjonowanych kobiet. Zapewne był w nim lęk, że zacznie żyć złudzeniami. Wolał brutalną prawdę od najpiękniejszych iluzji.

Tomasz mówi również w Tobie, gdy czasem, patrząc na to, w co wierzysz, zadajesz sobie pytania: “A jeśli to nieprawda? Jeśli Boga nie ma, a całe to zamieszanie jest wymysłem ludzkim, szukaniem broni przeciwko bezsensowi tego świata?". Dlatego Jezus przychodzi jeszcze raz, by rozwiać wątpliwości; troszczy się, by nie zostawić Tomasza samego. Miłosierdzie to...

2690

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]