Reklama

Powody milczenia

Powody milczenia

06.09.2011
Czyta się kilka minut
Agnieszka Holland: Żaden Żyd amerykański nie zredukuje swojej tożsamości do Holokaustu, jego kultura jest o wiele szersza. Inaczej niż w kulturze chrześcijan czy islamu, w religii żydowskiej nie ofiara, lecz życie jest najwyższym spełnieniem. Rozmawiała Katarzyna Kubisiowska
H

Historia Leopolda Sochy, drobnego złodziejaszka który podczas II wojny światowej ukrywa w kanałach grupę lwowskich Żydów, został nominowany do Oskara w kategorii "Najlepszy film nieanglojęzyczny". Przypominamy publikowany niedawno w "TP" wywiad z reżyserką.

Przeczytaj także recenzję Anity Piotrowskiej z filmu "W ciemności" >>

Katarzyna Kubisiowska: Ze 120 tysięcy Żydów z getta lwowskiego, do końca wojny przeżyło zaledwie 200 osób. W lwowskim getcie toczy się akcja "W ciemności", Pani najnowszego filmu - polskiego kandydata do międzynarodowego Oscara, którego światowa premiera odbędzie się właśnie na Festiwalu w Toronto.

Agnieszka Holland: Getto lwowskie długo było otwarte. Niemcy otoczyli je murami i drutami dopiero na jesieni 1942 r. Więc ucieczka stamtąd...

26578

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]