Reklama

Powinność i bunt

Powinność i bunt

07.11.2004
Czyta się kilka minut
Bunt jest powinnością artysty. Buntujemy się wobec konsumpcyjnego modelu życia, wszechwładzy mediów i reklamy. Artyści już od lat studenckich robią komputerowe projekty graficzne, gonią za groszem. Akademia jest enklawą, gdzie mogą zrobić coś niezależnego. Często jest to ich ostatnia wypowiedź sensu stricto artystyczna.
T

TYGODNIK POWSZECHNY: - O czym miała być ta wystawa?

GRZEGORZ KOWALSKI: - Miała przekazać jakąś prawdę o 60 latach warszawskiej ASP, a bilans tego okresu jest pozytywny. To były ciekawe czasy: 45 lat realnego socjalizmu, zniewolenia i sprzeciwu. Później 15 lat transformacji, życia bez cenzury. Ważna jest data końcowa - rok 2004, rok wejścia Polski do Unii Europejskiej. To zachęca do postawienia pytania o nasze relacje z Europą przez pół wieku z okładem.

- Dlaczego za datę początkową przyjęto rok 1944?

MARYLA SITKOWSKA: - Bo rok 1945 w dziejach Akademii nie znaczy wiele. Wojska polsko-radzieckie zajęły wówczas to, co zostało z Warszawy. Natomiast życie artystyczne od 1944 r. istniało w innych ośrodkach. Równolegle z trwającym w Warszawie Powstaniem organizowano ośrodek państwowości w Lublinie. Po...

8385

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]