Ładowanie...
Potrzeba mięsa, potrzeba wolności
Agnieszka Sabor, Michał Olszewski: Chcemy rozmawiać z Panem o pamięci najnowszej, o tym, jak pamiętamy komunizm i jak powinno wyglądać Muzeum Peerelu. Jeśli w ogóle potrafimy je zbudować.
Zbigniew Gluza: Od strony historiograficznej jesteśmy do takiej budowy przygotowani. Na mapie powojennej historii są jeszcze białe plamy, ale co do większości elementarnych faktów dyskusji nie ma. Jednak szanse, by takie muzeum, całościowe, zakrojone na szeroką skalę, powstało, są znikome.
Dlaczego? Nie przeszliśmy przez biblijną pustynię? Nie potrafimy myśleć o niedalekiej przeszłości bez emocji?
Nie tylko. Historia najnowsza została poddana wielkiemu ciśnieniu polityki, zmieniła się już w narzędzie walki. Mówimy "historyk", a zadajemy sobie pytanie, wizję jakiej partii reprezentuje.
...DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Podobne teksty
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]