Reklama

Potrzeba mięsa, potrzeba wolności

Potrzeba mięsa, potrzeba wolności

22.07.2008
Czyta się kilka minut
Zbigniew Gluza: Pamiętam 20. rocznicę powstania Solidarności. Trwała kampania przed wyborami prezydenckimi; startował w nich kandydat Związku. 31 sierpnia młodzi wolontariusze rozdawali w Warszawie gazetę "Dzień Solidarności". Wrócili przerażeni: na ich oczach ludzie darli jednodniówkę, wyrzucali do śmieci. Rozmawiali Agnieszka Sabor, Michał Olszewski
A

Agnieszka Sabor, Michał Olszewski: Chcemy rozmawiać z Panem o pamięci najnowszej, o tym, jak pamiętamy komunizm i jak powinno wyglądać Muzeum Peerelu. Jeśli w ogóle potrafimy je zbudować.

Zbigniew Gluza: Od strony historiograficznej jesteśmy do takiej budowy przygotowani. Na mapie powojennej historii są jeszcze białe plamy, ale co do większości elementarnych faktów dyskusji nie ma. Jednak szanse, by takie muzeum, całościowe, zakrojone na szeroką skalę, powstało, są znikome.

Dlaczego? Nie przeszliśmy przez biblijną pustynię? Nie potrafimy myśleć o niedalekiej przeszłości bez emocji?

Nie tylko. Historia najnowsza została poddana wielkiemu ciśnieniu polityki, zmieniła się już w narzędzie walki. Mówimy "historyk", a zadajemy sobie pytanie, wizję jakiej partii reprezentuje.

...
17094

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]