Reklama

Ładowanie...

Porządkowanie partytur

22.09.2009
Czyta się kilka minut
Czy istota problemu tkwi w polityce kulturalnej państwa, czy w ludziach, którzy kulturę tworzą? Wielka sztuka przetrwa mimo nawet najgorszej koniunktury, kiepska zaś, jeśli w ogóle przetrwa, to w muzeach osobliwości, jak zabytki socrealizmu.
O

Obecny Kongres Kultury przywodzi na pamięć tamten, który rozpoczął się 11 grudnia 1981 r. Obradował w Pałacu Kultury i Nauki, i zgromadził, bez przesady, całą elitę polskiego życia kulturalnego. Trwał dwa dni - trzeciego już nie było, bo zaczął się stan wojenny.

Otwierając listę mówców kongresowych, Jan Józef Szczepański mówił: "Spotkałem się z opinią, że Kongres będzie przypominać koncert orkiestry okrętowej na pokładzie »Titanica«. Jest w tym porównaniu pewna cecha prawdopodobieństwa. Należy jednak rozszerzyć metaforę. Nasz statek przechodził już przez wiele sztormów i ulegał wielu katastrofom. Jeśli nadal utrzymuje się na fali, to w znacznej mierze dzięki uporowi orkiestry, która nigdy nie porzuciła swoich instrumentów".

"Zastanawiając się w dalszym toku wywodu nad zagrożeniami kultury - wspominał autor "Kadencji" - wskazałem na dwa,...

3906

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]