Reklama

Porządkowanie partytur

Porządkowanie partytur

22.09.2009
Czyta się kilka minut
Czy istota problemu tkwi w polityce kulturalnej państwa, czy w ludziach, którzy kulturę tworzą? Wielka sztuka przetrwa mimo nawet najgorszej koniunktury, kiepska zaś, jeśli w ogóle przetrwa, to w muzeach osobliwości, jak zabytki socrealizmu.
O

Obecny Kongres Kultury przywodzi na pamięć tamten, który rozpoczął się 11 grudnia 1981 r. Obradował w Pałacu Kultury i Nauki, i zgromadził, bez przesady, całą elitę polskiego życia kulturalnego. Trwał dwa dni - trzeciego już nie było, bo zaczął się stan wojenny.

Otwierając listę mówców kongresowych, Jan Józef Szczepański mówił: "Spotkałem się z opinią, że Kongres będzie przypominać koncert orkiestry okrętowej na pokładzie »Titanica«. Jest w tym porównaniu pewna cecha prawdopodobieństwa. Należy jednak rozszerzyć metaforę. Nasz statek przechodził już przez wiele sztormów i ulegał wielu katastrofom. Jeśli nadal utrzymuje się na fali, to w znacznej mierze dzięki uporowi orkiestry, która nigdy nie porzuciła swoich instrumentów".

"Zastanawiając się w dalszym toku wywodu nad zagrożeniami kultury - wspominał autor "Kadencji" - wskazałem na dwa,...

3906

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]