Reklama

Portret potrójny

Portret potrójny

28.03.2016
Czyta się kilka minut
Wbrew tytułowi nie usłyszymy w tym filmie żadnych eksplozji. To, co dzieje się w bohaterach i między nimi, bardziej przypomina ciche tąpnięcia.
Kadr z filmu „Głośniej od bomb” Fot. Materiały dystrybutora
N

Norweski reżyser Joachim Trier, daleki krewniak sławnego Duńczyka, operuje w swoim kinie na zupełnie innych rejestrach niż twórca „Melancholii”: maksymalnie powściąga emocje, miarkuje słowa, pozostawia nas w sferze niedopowiedzeń i domysłów. Jego poprzedni, znakomity film „Oslo, 31 sierpnia” był porażająco trzeźwym studium osuwania się w otchłań samotności i rozpaczy na przestrzeni jednego tylko dnia. W swoim pierwszym anglojęzycznym filmie Trier raz jeszcze każe nam założyć gogle subiektywnej percepcji – tym razem, by pokazać, co dzieje się w głowach tych, którzy doświadczyli straty.

Tytuł „Głośniej od bomb” pośrednio odnosi się do profesji głównej, już nieżyjącej bohaterki. Powracająca we wspomnieniach bliskich Isabelle (w tej roli Isabelle Huppert) była reporterką wojenną; życie straciła nie na froncie, lecz w wypadku samochodowym, który – jak się potem okazuje – był...

4476

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]